abm.gov.pl artykul

Przełomowa metoda leczenia miastenii gravis – artykuł

Nowatorska metoda leczenia miastenii gravis, finansowana przez Agencję Badań Medycznych, została wprowadzona w życie przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Ten innowacyjny projekt otrzymał grant w wysokości 26 mln zł w ramach pierwszego konkursu Agencji Badań Medycznych, skierowanego na badania i rozwój w dziedzinie medycyny.

Miastenia gravis to rzadka choroba autoimmunologiczna z kategorii schorzeń nerwowo-mięśniowych, charakteryzująca się zaburzeniami transmisji nerwowo-mięśniowej. W wyniku nadmiernej aktywacji układu odpornościowego organizmu powstają nieprawidłowe przeciwciała, co prowadzi do stopniowego osłabienia mięśni.

Początkowo objawy miastenii często manifestują się jako niedowłady mięśni twarzy, opadanie powiek, podwójne widzenie, trudności w mówieniu i połykaniu. W miarę rozwoju choroby mogą zaatakować różne grupy mięśni. Pacjenci zazwyczaj rozpoczynają dzień z relatywnie dobrą sprawnością, ale w miarę jego trwania mięśnie stopniowo słabną, szczególnie podczas codziennych czynności. Najpoważniejszym zagrożeniem jest osłabienie mięśni oddechowych, co może prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych przełomów miastenicznych, które mogą skończyć się tragicznie.

Zapraszamy do dalszej lektury, aby dowiedzieć się więcej o tej przełomowej metodzie leczenia miastenii gravis oraz jej potencjalnych korzyściach dla pacjentów.

Pełna treść artykułu: https://abm.gov.pl/pl/aktualnosci/555,Przelomowa-metoda-leczenia-miastenii-gravis-z-finansowaniem-Agencji-Badan-Medycz.html

Źródło: abm.gov.plSkip to content