Leczenie choroby ALS
Dla chorych z mutacją w genie SOD1 pojawiła się szansa na zatrzymanie choroby. Jest nią tofersen – pierwsza zarejestrowana w UE, w dniu 29.05.2024 roku, ukierunkowana molekularnie terapia w leczeniu SOD1-ALS. Tofersen jest antysensownym oligonukleotydem (ASO) stworzonym tak, aby wiązać się z mRNA genu SOD1 w celu zmniejszenia produkcji toksycznej formy białka SOD1. Ma status leku sierocego, został zarejestrowany do leczenia osób dorosłych z SOD1-ALS.
>> Wytyczne Europejskiej Akademii Neurologii (EAN) dotyczące postępowania w stwardnieniu zanikowym bocznym, opracowane we współpracy z Europejską siecią referencyjna ds. chorób nerwowomięśniowych (ERN EURO-NMD)
Tofersen jest terapią rekomendowaną w międzynarodowych wytycznych w leczeniu SOD1-ALS. Dostęp do tego leku przełoży się na spowolnienie postępu choroby i wydłużenie życia pacjentów oraz poprawę ich jakości życia. [Van Damme P, Al-Chalabi A, Andersen PM, Chiò A, Couratier P, De Carvalho M, Hardiman O, Kuźma-Kozakiewicz M, Ludolph A, McDermott CJ, Mora JS, Petri S, Probyn K, Reviers E, Salachas F, Silani V, Tysnes OB, van den Berg LH, Villanueva G, Weber M. European Academy of Neurology (EAN) guideline on the management of amyotrophic lateral sclerosis in collaboration with European Reference Network for Neuromuscular Diseases (ERN EURO-NMD). Eur J Neurol. 2024 Jun;31(6):e16264.]
Przy niewydolności oddechowej zgodnie z wytycznymi zaleca się wentylację nieinwazyjną lub wentylację inwazyjną.
Wentylacja mechaniczna to sposób wspierania lub zastępowania oddychania u chorych, którzy nie podejmują własnego oddechu lub ich oddech wymaga wspomagania. Jest niezbędną pomocą i jeśli stan chorego pozwala może być realizowana w warunkach domowych.
Wentylacja mechaniczna u pacjentów z ALS ma na celu wspomaganie oddychania i utrzymanie odpowiedniego poziomu wymiany gazowej w organizmie. Dodatkowo znacząco wpływa na poprawę komfortu i jakości życia. Decyzja o zastosowaniu wentylacji mechanicznej zależy od postępu choroby, oceny funkcji oddechowych, preferencji pacjenta i konsultacji z zespołem lekarzy specjalistów.
Wentylacja domowa polega na leczeniu niewydolności oddechowej za pomocą respiratora, który jest stosowany w domu pacjenta. Respirator to maszyna, która wspomaga lub zastępuje niewydolny oddech chorego. Wentylacja domowa jest kontynuacją i zastępstwem leczenia w szpitalu. Obecnie, dzięki postępowi medycyny i technologii, leczenie respiratorem może być stosowane w warunkach domowych. Wentylacja mechaniczna ma na celu zapobieganie zaostrzeniom niewydolności oddechowej i konieczności hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii, które samo w sobie niesie szereg niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.
Świadczenie domowej wentylacji mechanicznej jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym pacjent nie ponosi żadnych kosztów. Zarówno wynajęcie sprzętu medycznego, jak i opieka lekarza, pielęgniarki oraz fizjoterapeuty są bezpłatne.
>> Lista ośrodków wentylacji domowej