Warsztaty poświęcone diagnostyce rezonansem magnetycznym

Dwudziestu jeden uczestników, w tym jeden przedstawiciel pacjentów (Michał Rataj członek zarządu PTCHNM, EAMDA, EPF) z krajów europejskich, USA i Kanady wzięło udział w dniach 20-22.09 w Amsterdamie, 247 organizowanych przez ENMC (Europejskie Centrum Neuromięśniowe) warsztatach poświęconych obrazowaniu rezonansu magnetycznego mięśni (MRI): wdrażanie rezonansu magnetycznego mięśni jako narzędzia diagnostycznego dla rzadkich kohort miopatii genetycznych.

MRI pomaga w diagnozowaniu miopatii genetycznych, identyfikując wzór i zakres wypierania tkanki mięśniowej przez tłuszcz, oznaki stanu zapalnego mięśni oraz zanikanie pojedynczych mięśni lub grup mięśni. MRI mięśnia może w niektórych przypadkach zastąpić biopsje mięśni, a więc metodę, która bywa bolesna dla pacjentów.
Ilościowe badania MRI mięśni można również zastosować do oceny postępów nad chorobami mięśni w nieinwazyjny sposób, co ma znaczenie dla oceny skuteczności i bezpieczeństwa leczenia w badaniach klinicznych.

Raport skrócony z warsztatów ukaże się niebawem.

Jestem bardzo zaszczycony, że miałem okazję uczestniczyć w warsztatach #ENMC. Było to inspirujące dla mnie jako pacjenta móc spotkać się i rozmawiać ze wszystkimi ekspertami w tej dziedzinie, uczyć się od nich , a także dzielić swoje doświadczenia z punktu widzenia osoby, która na co dzień zmaga się z chorobą mięśni. – Michał RatajSkip to content