
12 maj Opieka wielospecjalistyczna – klucz do skutecznego leczenia ATTR
Dziedziczna amyloidoza transtyretynowa (ATTR) to choroba wielonarządowa, która atakuje m.in. układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, pokarmowy, moczowy i wzrokowy. Ze względu na swoją złożoność wymaga ona kompleksowego podejścia terapeutycznego. Pojedynczy lekarz nie jest w stanie zapewnić pełnej opieki nad pacjentem – konieczna jest współpraca interdyscyplinarna.
Jak powinien wyglądać zespół terapeutyczny?
Opieką nad pacjentem z ATTR powinien zajmować się zespół składający się z lekarzy różnych specjalizacji: neurologa, kardiologa, gastrologa, nefrologa, okulisty, rehabilitanta, a także psychologa. Każdy z tych specjalistów musi znać specyfikę przebiegu i leczenia amyloidozy transtyretynowej, aby móc skutecznie wspierać chorego w walce z chorobą.
Potrzeba stworzenia ośrodków kompleksowej opieki
W Polsce wciąż brakuje dedykowanych, wielospecjalistycznych ośrodków leczenia ATTR, gdzie pacjent mógłby uzyskać kompleksową pomoc w jednym miejscu. Obecnie często musi on odwiedzać wielu lekarzy w różnych placówkach, bez koordynacji wizyt i spójnej strategii leczenia. Taki model jest nie tylko nieefektywny, ale i bardzo obciążający dla chorego oraz jego bliskich.
Wzorce z zagranicy
W wielu krajach europejskich działają już tzw. centra doskonałości (ang. centers of excellence) w zakresie diagnostyki i leczenia amyloidozy. Ośrodki te skupiają specjalistów różnych dziedzin i zapewniają pacjentowi pełną opiekę: od diagnostyki i leczenia, po rehabilitację i wsparcie psychologiczne. Takie rozwiązania poprawiają rokowania i jakość życia pacjentów, a zarazem obniżają koszty systemowe – pacjent nie musi bowiem „krążyć” pomiędzy placówkami.
Utworzenie podobnych centrów również w Polsce byłoby znaczącym krokiem naprzód w opiece nad osobami z amyloidozą transtyretynową i umożliwiłoby szybszy dostęp do diagnostyki, terapii oraz kompleksowego wsparcia.